نیازهای اساسی و ارتباط با شادمانی در زندگی

نیازهای اساسی و ارتباط با شادمانی در زندگی

نیازهای اساسی و ارتباط آن با شادی

نیازهای اساسی ارتباط تنگاتنگی با شادی در زندگی دارد .همه انسانها با هر آیین و نژادی به دنبال داشتن زندگی شاد هستند و آگاهانه یا غیر آگاهانه سعی می نمایند که حال خوبی داشته باشند. این موضوع از فطرت انسان سرچشمه گرفته است.

متخصصین ژنتیک براین باور هستند در سلول هر انسانی صد هزار ژن به ودیعه قرار داده شده است که وضعیت فیزیولوژی فرد را مشخص میکنند اما نکته مهم اینجاست که کارکرد و وظیفه هزاران ژن هنوز کشف نشده است به این معنی که با هزاران ژن کمتر هم یک فرد میتواند بدن سالمی داشته باشد.ویلیام گلسر معتقد است که احتمال دارد تعدادی از این ژنها مربوط به موارد روانشناختی ما باشد. لذا به ما می گویند که ما نیازهای دیگری هم داریم و باید به آنها توجه کنیم.

به این ترتیب خداوند در وجود هر انسانی علایقی قرار داده تا بتواند وظیفه خود را در زمین به انجام برساند وقتی هر کدام از این علایق، خدشه دار شوند فرد احساس ناراحتی کرده و حال بدی به او دست میدهد.

 

(هدیه ما به شما

برای دست یابی به فایل رایگان صوتی سکاندار افکار خویش باش در جدول زیر ایمیل خود را وارد کنید)

 

نیازهای اساسی انسان عبارتند از:

 

بقا:

یکی از مهمترین نیازهای اساسی که ارتباط زیادی با شادی در زندگی دارد، نیاز به بقا است که بسیاری از نیازهای فیزیولوِژی ما را ازجمله خوراک پوشاک،زنده ماندن و … را در بر میگیرد. وقتی احساس درد و ناراحتی میکنید حس نیاز به بقا در شما تهدید شده است.

تلاش برای زنده ماندن یکی از قویترین نیازهای موجود در وجود انسان است به همین علت است زمانی که فردی جانش به خطر می افتد حاضر است برای نجات خود هر کاری کند. و بقیه نیازها کمرنگ میشوند.

 

READ  بایدها و نبایدهای خوش بینی

عشق و احساس تعلق:

 

تعلق خاطر و نیاز اساسی

 

کتابهای داستان و رمان های سرشار از داستان های افرادی است که به نوعی دنبال عشق خود بوده اند و برای دست یابی به عشق خود چه تلاشهایی که انجام داده اند حتی حاظر بوده اند که نیازهای اولیه خود ازجمله نیاز به بقا را به خطر اندازند.این خود بیانگر نیاز اساسی دیگری است که ارتباط زیادی میتواند با شادی در زندگی داشته باشد.

علاقه شدید مادر به فرزند که در میان همه موجودات مشترک است و میزان شدت این نیاز به حدی که مادر حاضر است جان خود را به خاطر فرزندش به خطر بیاندازد نشاندهنده قدرت شکفت انگیز این نیاز انسان دارد.

قدرت و پیشرفت:

 

انسانها دوست دارند به نوعی امکانات بیشتری در اختیار داشته باشند تا بتوانند دیگران را به خود نیازمند کنند و بتوانند احساس قدرت خود را با امرو نهی کردن و مطیع کردن دیگران ارضا نمایند.

احساس تعلق خاطر و عشق یکی دیگر از نیازهای اساسی است که ارتباط نزدیکی با شادی دارد.

وقتی مدیری کارمندش را به کاری فرمان دهد و کارمند مجبور است که اطاعت کند و یا پدری که فرزندش را به کاری امر میکند و فرزند فرمان پدر را اجرا مکند احساس قدرت آن پدر و یا مدیر ارضا  میشود. اما اگر فرزند از امر پدر سرپیچی کند باعث ناراحتی  پدر شده و پدر عصبانی میشود و همچنین اگر سربازی از امر مافوق خود سرپیچی کند از طرف مافوق بازداشت شده و تنبیه میشود . شاید برخی بگویند تنبیه زیر دست به علت سرپیچی از قوانین و مقررات است ،اما یکی از دلایل قوی این تنبیه همان احساس ناراحتی مافوق بوده و چون مافوق از اجرایی شدن فرمانش ناموفق بوده به همین علت سعی مینماید به نحوی قدرت خود را ابراز نماید.

افراد برای اینکه بتوانند حس قدرت خود را ارضا نمایند به ابزاری نیاز دارند:

READ  شش اصل در مورد مشکلات

مواردی از جمله کسب پول و امکانات، احراز پست ومقام ، به دست آوردن مدارک دانشگاهی،کسب مدالهای قهرمانی، مشهور شدن و کسب شهرت نمونه هایی هستند از تلاشی که انسان ها برای ارضای این نیاز به کار میگیرند .

 

اما برخی دیگر از افراد به نحوی دیگر این نیازخود را ارضا مینمایند:

کمک

این افراد با کمک به دیگران و کسب احترام برای خود این نیاز خود را ارضا مینمانید کمک ها  میتواند جنبه های مختلفی داشته باشد از جمله کمک مادی ،کمک از طریق مشاوره هایی برای بهبود شرایط روحی ، روانی و مادی افراد تلاش برای بهبود و ارتقای سطح کیفی زندگی افراد با نو اوری و اختراع لوازمی که زندگی را راحتتر میکند و بسیاری موارد دیگر.

آزادی:

تلاش نهادهای مدنی برای دست یابی به آزادی های سیاسی،مذهبی،نژادی،زبانی و …نمونه های بارزی است که نشان میدهد نیاز به آزادی نیازی اساسی در وجود هر فردی است. این نیاز در یک فرد به صورت نیاز به تصمیم گیری مستقل و بدور از هر گونه اجبار  نمایان میشود و اگر کسی این نیازها را نادیده بگیرد باعث رنجش فرد میشود.

این بخش ار نیاز اساسی از لحاظ روانی تاثیر زیادی در شادی دارد.

 

تفریح:

انسانها نیازمند تفریح و شادی هستند و یکی از نیازهای اساسی انسان. بر آوردن شدن این نیاز باعث خنده و شادی انسان میشود.

به طور قطع شادی و داشتن تفریح یکی از نیازهای اساسی است که هر فردی برای داشتن رندگی شاد، باید داشته باشد.

 

نکاتی مهم در مورد نیازهای اساسی

* وقتی هرکدام از این نیازهای اساسی نادیده گرفته شوند فرد احساس ناخوشنودی کرده و زندگی شادی را نمیتواند تجربه کند.

 

* اما توجه به این نکته مهم است که نحوه تعامل با نیازهای اساسی مراحل مختلفی دارد به این معنی که افراد در سطوح مختلفی نیازهای اساسی خود را برآورده میکنند . به این معنی که تعریفی که افراد از گزینه ای به نام قدرت دارند فرق دارد برای مثال فرد ی قدرت را در تصاحب تخت به هر قیمتی می داند اما گروهی دیگر قدرت را در کمک به دیگران و ایجاد ارزش در جامعه می دانند.

READ  ناتوانی آموخته شده

* با توجه به اینکه انسان موجودی اجتماعی است و ارضای نیازهای اساسی بدون حضور درجمع معنی ندارد .

 

* با نگاهی به نیازهای اساسی پنج گانه احتمال دارد این ابهام پیش بیاید که با برآورده کردن نیازهای اساسی خود احتمال دارد نیازهای اساسی دیگران محدود شود و باعث شود افراد از هم گریزان شوند.

 

این ابهام از آنجا ناشی میشود که تصور آن است افراد به مقدار نامحدودی آزادند که نیازهای اساسی خود را برآورده سازند.

 

* افراد به میزان متفاوتی به نیازهای اساسی وابسته هستند به این معنی که برخی، نیاز به عشق و تعلق خاطر بالاتری داند و درمقابل نیاز به قدرت پایین تری دارند اما برخی دیگر بلعکس نیاز به قدرت بالاتر و نیاز به عشق کمتری دارند . در برخی دیگر از افراد نیاز به تفریح بالا بوده و در برخی دیگر نیاز به بقا بالاتر است.

 

* تفاوت در میزان نیازهای اساسی مشخص کننده نوع تعامل با افراد مختلف است.

 

نکات پایانی در مورد نیازهای اساسی و ارتباط انها با شادی

“آنچه را برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند و آنچه را برای خود دوست نداری برای دیگران هم دوست نداشته باش”.

و این را بدانیم که اگر خواهان آزادی بی قید و شرط هستیم آن را نخواهیم یافت.

برای داشتن روابطی سالم باید با افراد به توافق رسید.

فرد به میزانی حق دارد نیازهای خود را برآورده کند که نیازهای دیگران خدشه دار نشود.

این موارد محقق نمیشود مگر با مطالعه و اموزش .پس بیاییم ارزش واقعی خود را بپذیریم و به رشد خود اهمیت دهیم.

من سید معمر عزیزی مربی و مشاور زندگی شاد در قدم اول با هدف رشد و توسعه زندگی خویش و در قدم دوم با هدف کمک به دیگران برای داشتن زندگی بهتر وارد عرضه مطالعات در زمینه زندگی شاد شده ام و امیدوارم بتوانم خود و دیگران را به سمت و سوی داشتن خال خوب در اوج مشکلات راهنمایی نمایم

اندیشه مثبت
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *