معنی زندگی در اسلام

معنی زندگی در اسلام

معنی زندگی در اسلام جه جایگاهی دارد

اهمیت معنی در زندگی

معنی زندگی در اسلام وقتی اهمیت خود را نشان میدهد که مروری بر درد و رنج های زندگی می اندازیم و به تفکر می پردازیم که با این همه درد و رنج و مشکلات زندگی چه جایگاهی برای شادی، وجود درد.

آیا با این وضعیت می شود شاد بود؟

این همه مریضی و مشکلات

این همه افکار ناراحت کننده

این همه خبرهای ناگوار

و از همه مهمتر مرگ که نمی توان به هیچ عنوان از آن فرار کرد

این همه پول و ثروت جمع کنی ،این همه اعتبار کسب کنی،این همه امکانات زندگی جمع آوری کنی ،سپس اگر خیلی شانس بیاوری تصادف نکنی و دچار نقص عضو نشی، پیر میشوی و دچار انواع ضعف ها میشوی و نمیتوانی ا ز چیزهایی که خودت جمع آوری کرده ای استفاده نمایی و در نهایت می میری و زیر خاک  دفن میشوی این چه زندگی ای است؟

در برخورد با این مشکلات لاعلاج زندگی افراد دو گروه میشوند گروهی که ناامید میشوند ،افسرده میشوند،زندگی ملالت باری برای خود و دیگران میسازند و امکان این وجود دارد که خودکشی کنند.

اما گروهی دیگر وجود دارند که با امید و انرژی به زندگی ادامه میدهند و حتی حاضر هستند که به دیگران کمک کنند تا مشکلات آنها حل شود .

د راین میان این سوال پیش می آید که با این همه بلا و ناراحتی آن چیزی که باعث میشود فرد به زندگی ادامه دهد و خودکشی نکند چیست؟

جواب این سوال همان معنی زندگی است.

معنی ازدیدگاه روانشناسان

دکتر ویکتور فرانکل در کتاب انسان در جستجوی معنا به این مهم اشاره نموده است که:

رنج ومحنت که مهمترین انها مرگ میباشد :

READ  تاثیرات منفی نگری بر دیگران

گریزناپذیر است

از سر جبر به سراغ انسان می آید

غیر قابل حذف کردن است

ازمهم ترین دغدغه های انسان است

زندگی از دیدگاه زندگی
معنی از دیدگاه زندگی

در واقع علم توانایی حل آن را ندارد

لازم به ذکر است که د رهر دوره مریضیهایی دامنگیر ملتها بوده اند که علم د رآن زمان نمی توانسته است ،آن را درمان کند که در دوران کنونی انواع سرطانها از آن نوع است.

این مطلب بیانگر این مساله مهم است که رنج همراه و همزاد انسان بوده و گریزی از آن نیست.

خداوند متعال در قرآن کریم تصریح دارد «لَقَدْ خَلَقْنا الإنسانَ فی کَبَدٍ»همانا نوع انسان را در رنج و مشقت آفریدیم و این خود نشان دهنده اهمیت معنی زندگی در اسلام است.

فرانکل معتقد است که تلاش برای یافتن معنی در زندگی، اساسی‌ترین نیروی محرکه‌ی هر فرد در دوران زندگی اوست

به نظر فروید ، این نیروی محرکه، بر پایه‌ی اصل لذت طلبی بود. گریز از درد و رسیدن به لذت. اما فرانکل معتقد به قدرت معنی بود.

فرانکل می گوید:من به جرئت می‌گویم که در دنیا چیزی وجود ندارد که به انسان بیشتر از یافتن معنی وجودی خود، در زندگی یاری کند

نیچه می‌گوید:

کسی که چرایی زندگی را یافته است، با هر چگونگی خواهد ساخت.

معنی زندگی در اسلام و اهمیت دین به این مساله

دین کوشیده است به فرد، بیاموزد که معنای زندگی خویش را دریابد و از رخوت و خلا وجودی، بیرون آمده و آن سرچشمه های زلال زندگی را ادراک کند و زندگی را پوچ و باطل نداند. بنابراین باید هدف یا معنایی در زندگی وجود داشته باشد. این هدف یا معنا به گونه ای است که حتی بغرنج ترین لحظات زندگی را نیز معنادار می کند. مرگ، رنج و بلابای طبیعی و… همه با وجود معنا در زندگی قابل تحمل می شوند باور به خداوند، اساسی ترین امری است که زندگی را معنادار می کند و فرانکل به نقش خداباوری در دین تذکار داده است.

READ  برخورد با مشکلات

نظر فرانکل درباره خدا

. تصویر فرانکل از خدا به این صورت است که«خداوند شریک صمیمی ترین و خودمانی ترین گفتگوهای تنهایی ما است. هرگاه که با خودمان در کمال صداقت ونهایت تنهایی سخن می گوییم، آن کس که خود را برای او بیان می کنیم شاید بتوان خدا نامید»).

اهمیت محوریت خداوند در معنی زندگی در اسلام

در ادیان الهی ازیک طرف بر وجود خداوندی که دارای تمامی صفات برجسته و دور از هرصفات ناپسند است به عنوان یک اصل اساسی تأکید شده است و ازطرف دیگر این خداوند محوریت جهان را در اختیار دارد و مدیریت وی بر تمام جهان، با برنامه ریزی دقیقی صورت می پذیرد. مهم تر اینکه خداوند از به وجودآوردن انسان هدف داشته است، تمام فعالیت های انسان و دیگر موجودات تحت سیطرۀ کامل اوست و هر مشکل و ناملایماتی با هدف خاصی طراحی شده است؛ تمامی این موارد باعث ایجاد امید میشود و هرگونه افسردگی و ناامیدی را از زندگی انسان حذف می نماید.

علت وقوع مشکلات از نگاه دین

توجه به معنی زندگی در اسلام باعث شده که د رقران دلایل وقوع مشکلات به قرار زیر اعلام شود

 آزمایش:

راننده ای که می خواهد رانندگی یاد بگیرد، دانش آموزی که در حال تحصیل است، کارمندی که می خواهد ارتقاء پیدا کند، سربازی که می خواهد شرایط نظامی را تجربه کند یا ورزشکاری که می خواهد در رشته ای ورزشی قهرمان شود، همه و همه می بایست آموزش  ببینند، سختی  تمرینات را تحمل کنند، شب بیداری ها رژیم های غذایی، دوری از خانواده، عرق ریختن حتی گاهی آسیب های جسمی و بدنی ازجمله شکستگی، ضعیف شدن بینایی، خسارت مالی و …را متحمل شوند، طی یک سری آزمون ها گلچین شوند و تمرین های سخت تری را انجام  دهند تا روزبهروز بیشتر ترقی کنند و برنده شوند.

READ  نیازهای اساسی و ارتباط با شادمانی در زندگی

د ردنیا و مشکلات دنیوی هم همین اتفاقات میافتد و فرد د راین مشکلات رشد میکند و ترقی پیدا میکند

بیدار شدن

هرگاه فردی خوابش میآید یا اینکه کسل شده است نیاز دارد که مقداری آب سرد روی صورتش بریزد تا از آن حالت کرختی خارج شود. در قوانین دنیایی هرگاه فردی کار ناشایستی انجام دهد او را زندانی میکنند تا شاید به خود بیاید و به فکر اصلاح خود  ، بیافتد. در منابع دینی هم بیان شده است که خداوند برای اینکه به بنده خود گوشزد کند کاری را اشتباه انجام می دهد به او شوک هایی وارد میکند تا از مسیر درست و اصلاح خود خارج نشود. درآیات زیادی به آزمایشات خداوند اشاره شده است؛ چنانکه همین شوک ها باعث رشد فرد میشود.

 مشکلات پلۀ رشد

حضرت یوسف در مسیر مشکلات رشد کرد؛ اگر برادرانش او را به چاه نمی انداختند از کجا آن کاروانیان او را پیدا می کردند و با خود می بردند تا به دست عزیز مصر برسد؟ اگر پیشنهاد رابطۀ جنسی با همسر عزیز مصر را رد نمیکرد و زندانی نمیشد، چطور به منصب امین پادشاه مصر می رسید و مورداحترام واقع می شد؟

دوستان گرامی برا ی جلوگیری از طولانی شدن موضوع ان شاالله در مقاله بعدی به ادامه آن می پردازیم

من سید معمر عزیزی مربی و مشاور زندگی شاد در قدم اول با هدف رشد و توسعه زندگی خویش و در قدم دوم با هدف کمک به دیگران برای داشتن زندگی بهتر وارد عرضه مطالعات در زمینه زندگی شاد شده ام و امیدوارم بتوانم خود و دیگران را به سمت و سوی داشتن خال خوب در اوج مشکلات راهنمایی نمایم

اندیشه مثبت
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *